Пахта етиштириш бўйича 6-ўринни эгалловчи Ўзбекистон пахта экспорти бўйича 3-ўринда эди. Аммо кейинги йилларда пахта хом ашёси экспорти қисқармоқда, юқори қўшимча қийматли маҳсулот экспортига урғу берилмоқда.
Енгил саноат Ўзбекистон иқтисодиёти учун стратегик соҳа бўлгани ҳолда, аҳоли бандлигининг юқори даражасини, иқтисодий ва саноат салоҳиятига ҳамда давлатимизнинг халқаро нуфузига ҳисса қўшилишини таъминлайди. Ўзбекистоннинг ноёб геосиёсий жойлашуви кўплаб мамлакатлар билан бевосита иқтисодий мулоқотда бўлиш , Европа ва Осиё мамлакатлари билан ўзаро фойдали ҳамкорлик алоқаларини амалга ошириш имконини беради.
Енгил саноат йил сайин ривожланиб бормоқда. Янги ишлаб чиқариш технологияларининг жорий қилиниши, юқори самарали, замонавий ускуналардан фойдаланиш, ва айни пайтда самарали бошқарув соҳа корхоналарида меҳнатнинг юқори самарадорлигини, саноат ишлаб чиқариши ҳажми ўсишини таъминлайди. Кўп йиллар давомида фақат пахта толасини экспорт қилган республика, бугунги кунда нафақат пахта толаси таъминотчиси сифатида, балки тўқимачилик маҳсулотлари, айниқса, тайёр маҳсулотлар экспорт қилувчиси сифатида  жаҳон тўқимачилик бозорида етакчи мавқега эга бўлиш учун чекланмаган имкониятларга эга.
Ўзбекистон енгил саноати етакчи ва жадал ривожланиб бораётган соҳалардан бири. Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2017 йилда мамлакат умумий саноат ҳажмида соҳа улуши 30% га яқин бўлган, ЯИМ да ги улуши 4% га яқин, нозиқ-овқат товарлари ишлаб чиқариш ҳажмидаэса – 44 дан ортиқ. Сўнгги йилларда ишлаб чиқариш ҳажмининг йиллик ўсиши тахминан 18 % ни, экспорт эса 10 % ни ташкил этди.
Ўзбекистон дунёдаги энг йирик табиий тўқимачилик толалари, ип калава ва трикотаж ишлаб чиқарувчиларидан бири ҳисбланади. Республикада 7000 дан зиёд тўқимачилик корхоналари мавжуд, уларнинг йиллик қуввати қуйидагича:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 14.12 даги ПФ-5282 сонли фармони билан  “Ўзбекенгилсаноат” АЖ нинг тугалланиши ва “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмасининг ташкил қилиниши кўзда тутилган эди. Ушбу ислоҳотлар, “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмасининг тўғри танланган стратегияси ва саводли менежменти мамлакатимиз тўқимачилик компанияларига ижобий ўсиш динамикасини намойиш қилиш имконини берди. Бугунги кунда Уюшма ўз таркибида Ўзбекистон тўқимачилик бозоридаги 1400 дан зиёд ишлаб чиқарувчиларни бирлаштиради. Ишлаб чиқарилаётган енгил саноат маҳсулотларининг салмоқли қисми, хусусан, 706 минг тонна пахта толасини қайта ишлаш ва турли навдаги 510 млн. кв. метр матоларни, жумладан, қуйидагиларни ишлаб чиқариш тўғри келади:
• Трикотажгазламалар – 89 корхона;
• Тайёр тўқимачилик маҳсулотлари – 495 корхона;
• Тикувчилик маҳсулотлари – 354  корхона;
• Пайпоқ-носки маҳсулотлари – 54 корхона;
• Тўқимачилик галантереяси – 20 корхона.
Бунда 156 тўқимачилик компаниялари Жанубий Корея, Ҳиндистон, Сингапур, Германия, Швейцария, Италия, Япония, АҚШ каби давлат инвесторлари иштирокида ташкил қилинган.
Уюшма корхоналари шунингдек кенг турдаги ва ўзига хос профилдаги маҳсулотларни, хусусан, тиббиёт йўналишидаги товарлар, нотўқима материалларни ишлаб чиқариб, пахта маҳсулотлари, махсус иш кийими, бошқа маҳсулотларга бўлган эҳтиёжни қондириб келмоқда, айни пайтда ишлаб чиқаришга янги авлод маҳсулотларини – янги инновацион маҳсулотлар ишлаб чиқилиши ва жорий қилинишини таъминламоқда.
Тўқимачилик соҳасида пахтага оид ишлаб чиқариш занжирида энг юқори қўшимча қиймат тайёр трикотаж ва тикувчилик маҳсулотлари соҳасида кузатилади.
Мамлакат иқтисодий ривожланишида тўқимачилик соҳасининг муҳим аҳамиятидан келиб чиқиб, Ўзбекистонда 2017-2019 йилларда тўқимачилик ва тикувчилик-трикотаж саноатини янада ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар дастури амалга оширилмоқда. Дастурга мувофиқ, 2020 йилга келиб ип калава ишлаб чиқаришни 2,5 баравар, тайёр матоларни – 2,8 баравар, нотўқима материлларни – 1,5 баравар, трикотаж матоларни – 2,7 баравар ошириш режалаштирилмоқда. Тикувчилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришни 3,2 баравар, трикотаж маҳсулотларни 2,1 баравар, ипак хом ашёси етиштиришни 2,1 баравар ошириш мўлжалланмоқда. 2011 йилда матоларни ишлаб чиқариш ҳажми 85,63 млн. кв. метрни ташкил қилган бўлса, 2020 йилга келиб, ушбу кўрсаткич 459,2 млн. кв.метрдан ошади ва ишлаб чиқариш ҳажмининг 5,4 баравар ўсишини таъминлайди.

Uzbekistan, the 6th largest cotton producer, was the 3rd largest exporter of cotton, but in recent years has been reducing the export of raw cotton, focusing on the export of high value-added products.
textile-garment and knitwear industry is a strategic sector for the economy of Uzbekistan, providing a high level employment of the population, contribution to the economic and industrial potential and the international prestige of the state. The unique geopolitical position of Uzbekistan makes it possible to be in direct economic dialogue with many countries and to pursue mutually beneficial business cooperation with both the countries of Europe and Asia.
Light industry is developing year by year. Introduction of new production technologies, the use of high-performance, modern equipment, combined with efficient management, ensures high productivity of labor at enterprises in the industry, and an increase in industrial production. The Republic, which has long exported only cotton fiber, today has unlimited opportunities for gaining leading position in the global textile market, not only as a supplier of cotton fiber, but also as an exporter of textile products, especially finished products.
Light industry of Uzbekistan is one of the leading and dynamically developing industries. According to the State Statistics Committee, in 2017 the industry accounted for about 30% in the total industrial volume of the country, its share in GDP was about 4%, and in the production of non-food consumer goods – more than 44%. The annual growth in the industry’s output in recent years has amounted to about 18%, and exports – 10%.
Uzbekistan is one of the world’s largest producers of natural textile fibers, cotton yarn and knitwear. In the republic there are more than 7,000 textile enterprises, the annual capacity of which is:
The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of 14.12.2017. No. DP-5285 provides for liquidation of JSC “Uzbekyengilsanoat” and creation of “Uztuqimachiliksanoat” (Uzbekistan Textile Industry) Association. These reforms and the correctly chosen strategy and competent management of “Uztuqimachiliksanoat” Association allowed domestic textile companies to demonstrate positive growth dynamics. Today, the Association unites over 1,600 major manufacturers in the textile market in Uzbekistan, which account for a substantial part of light industry production, in particular, the processing of 706 thousand tons of cotton fiber and production of 510 million square meters of fabrics of various assortment, including:
• knitted fabric – 89 enterprises;
• finished knitwear – 495 enterprises;
• garments – 354 enterprises;
• hosiery – 54 enterprises;
• textile haberdashery – 20 enterprises.
At the same time, 300 textile companies were created with participation of foreign investors from such countries as  China, South Korea, Russia, India, Singapore, Germany, Switzerland and others.
Association enterprises also produce other products of a wide range and specific profiles, including medical products, nonwovens, satisfying the need for wadded products, special working clothes, terry products, as well as ensure the development and introduction of new generation products into production – new innovative products.
The largest increment of value added in the chain of production of the textile industry from cotton is in the sphere of sewing knitwear and garments.
Based on the importance of the textile industry for the economic development of the country, Uzbekistan is implementing a Program of measures for further development of the textile, garment and knitwear industry for 2017-2019. According to the Program, by 2020 the production of cotton yarn is planned to increase by 2.5 times, finished fabrics – by 2.8 times, silk fabrics – by 2.7 times, nonwoven materials – by 1.5 times, knitted fabric – by 2, 7 times. It is planned to increase the output of garments by 3.2 times, knitwear by 2.1 times, production of raw silk by 2.1 times. If the volume of fabrics production in 2011 amounted to 85.63 million square meters, in 2020 this figure will exceed 459.2 million square meters, ensuring a growth in production by 5.4 times.